29.9.08

Prva britanska turneja

1963 godine nakon što su Stonesi odradili gomilu koncerata (pretežno u okolici Londona) i jednu mini turneju gdje su čak svirali u Walesu odlaze na svoju prvu britansku turneju. Na turneju kreču u paketu sa Bo Diddleyem, Evrly Brothersima i Julie Grant. U to doba bilo je uobičajeno otići na turneju u paketu sa još nekolicinom bendova. Kao glavna atrakcija turneje postavljeni su ljubimci Beatlesa Every Brothersi. Tokom turneje paketu se pridružuje i Lttle Richard. Stonese i nije brigalo što nisu glavna atrakcija turneje, njima je bilo najvažnije što se mogu družiti sa svojim idolima Bo Diddleyem i Little Richardom. Za Stonese sviranje sa Bo Diddleyem i Little
Richardom bila škola Rock 'n' Rolla, ogromno iskustvo iz kojeg su mogli dobro učiti. Za Keith Richardsa nastupanje na istoj pozornici sa njegovim idolima bilo je kako on sam kaže "najuzbudljivije iskustvo u životu". Gledanjem Do Diddleya naučili su mladi Stonesi kako zainteresirati publiku i zadržati njenu pažnju, Bo Diddley je posebno zainteresirao Keith Richardsa i Brian Jonesa, koji su mu doslovno sjedili pod nogama svaku večer, razgovarajući i svirajući s njim. Stonesi su pretežno na turneji izvodili Routte 66, Poison Ivy, Fortune Teller, Money, Come On, Roll Over Bethoven, Talkin About You, Bye Bye Johnny, Down The Road Apiece, Memphis Tenneessee, You Better Move On, Beatiful Delilah. Set listi su kasnije bile dodane I Wanna Be Your Man i Road Runner. Na prvom koncertu u dvorani Victoria u Londonu Stonesi u svojem desetominutnom nastupu izvode redom: Poison Ivy, Fortune Teller, Come On i Money. Pored turneje Stonesi su izdali svoj drugi singl I Wanna Be Your Man/ Stoned koji zauzima 12. mjesto britanske top liste.

Što su rekli Stonesi:

Keith Richards- U to doba imali smo 19 ili 20 godina, kada bi se probudio morao bi se uštipnuti za lice da se uvjerim dali sanjam. Govorio sam samom sebi: "sviraš sa Little Richardom i Bo Diddleyem".

Brian Jones- Za nas je bitno bilo vidjeti na plakatu ime Bo Diddleya.

Mick Jagger- Na toj turneji družio sam se mnogo sa Little Richardsom. Bio mi je idol ali i osoba koja mi je uvijek bila na raspolaganju. Naučio me mnogim trikovima. Gledao sam ga svku večer i zapažao sam kako je držao publiku u šaci. Znao je pročitati publiku i kako je osvojiti, koje pjesme izvoditi u svakoj situaciji. Vjerojatno sam naučio više od njega nego od bilo koga.

Charile Watts- Bubnjar Everly Brothersa, Jim Gordon (onaj koji je napisao pjesmu Layla sa Eric Claptonom) bio je prvi američki bubnjar kojega sam imao priliku proučavati izbliza. siječem se da je imao 19 godina.

Što su pisale novine:

Melody Maker-…Na red su došli Rolling Stonesi, dobili ogroman aplauz za izvedbu Poison Ivy i Come On.

Herts- Stonesi su napravili pravi uragan sa njihovi obradama Memphis Tennessee i Come On.

Što su ostali rekli:

Glyn Johns (tonski snimatelj)- Kada sam ih prvi put čuo, nikad prije nisam vidio nešto takvo. Samo sam mislio kako su fantastični. Ono što je mene privuklo bio je način na koji su svirali Rhythm and Blues. Nikad prije nisam čuo da bijelac pjeva onako kako je pjevao Mick Jagger, a kamoli neki Englez. Oborili su me. Bili su potpuno drugačiji od drugih. Radilo se o glazbi, naravno. A njihov stav?, u to su vrijeme bili užasno buntovni, i jako čudni, jednostavno taj njihov izgled, odječa, kosa. Cijeli njihov stav vam je istog trena bio sasvim jasan čim bi ih čuli kako sviraju. Bili su jednostavno potpuni odjeb cijelom društvu, svima i svemu.

John Landau (rock kritičar)- Stonesi su bili prvi koji su povikali: "ruke u vis i uza zid, seljačine!", i učinili to sa stilom.

Nick Cohn (novinar)- Bili su opaki i žestoki, punokrvni, imali su muda, i proizvodili su najopakiju, najsiroviju, najodvratniju buku koju je do tada ijedan bend u Engleskoj izveo. Oni su se jednostavno pretvarali u glas buntovnika.

Vic Johnson (promotor turneje 1963.)- Svirali su Blues, ali nisu bili akademski Blues band. Rolling Stonesi su više nalikovali nekoj pobuni.

Andrew Loog Oldham (prvi menadžer Stonesa)- Rolling Stonesi nisu samo još jedna grupa u nizu. Rolling Stonesi su način života.

Rod Stewart (glazbenik)- Da Stonesi nisu uspjeli, ni ja vrlo vjerojatno ne bi nikada dobio šansu. Prokrčili su put mnogim drugim bendovima, samo tako što su omogućili da se takva
glazba svira.

Nema komentara: